-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
Stöd för digitala kvitton
Izettle igång med mobilt kassaregister

Torg- och marknadshandlare är sedan årsskiftet skyldiga att ha ett godkänt kassaregister. Nu lanserar Izettle ett mobilt kassaregister.
Skatteverket kräver att torg- och marknadshandlare har ett godkänt kassaregister. På tisdagen lanserade mobila betalningslösningsföretaget Izettle ett mobilt kassaregister som uppfyller Skatteverkets krav och dessutom stöder digitala kvitton, meddelar företaget i ett pressmeddelande. Kontrollenheten för kassaregistret är molnbaserad, vilket innebär att handlarna slipper den så kallade svarta lådan, som skulle ta plats i en oftast begränsad arbetsyta.
– Utvecklingen går mot mobila lösningar och Skatteverket har idag en helt annan acceptans och förståelse för det digitala. Att vi nu för första gången godkänner digitala kvitton för kassaregister är framför allt en följd av den ökande efterfrågan från både handlare och kortinnehavare, säger Conny Svensson, nationell samordnare på Skatteverket, i pressmeddelandet.
Hittills har över 5 000 företagare anmält sitt intresse för det nya mobila kassaregistret, skriver Izettle.
I dagsläget finns kassaregistret tillgängligt för iOS. Inom ett par veckor planerar Izettle att även lansera en Android-version.