-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
I tre olika färger
Källa: "Iphone 6c börjar massproduceras i januari"
Ny information om Apples nästa telefonen - som förmodas få namnet Iphone 6c - har läckt på nätet.
På sistone har det dykt upp allt fler rykten om en ny Appleenhet som väntas komma få namnet "Iphone 6c".
I förra veckan kunde Mobil till exempel berätta att det läckt förhandsinformation från en kinesisk operatör, där det framkommer att den nya Appleluren kan komma att lanseras redan i april.
Nu kommer nya, obekräftade uppgifter om att Cupertinoföretaget precis har avslutat testproduktionen av telefonen, och att man planerar att börja massproducera enheten under nästa månad, skriver Gadetz Arena.
Samma källor hävdar att den kommande Iphonemodellen kommer att ha samma form och storlek som Iphone 5c, vilket skulle innebära att den får en 4-tumsskärm.
Det sägs också att mobilen ska finnas i tre färger, drivas med ett 1642mAh-batteri, samt vara försedd med samma Apple A9-chipp som används idag till Iphone 6s och Iphone 6s Plus.
