-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Stämmer med tidigare läckor
Kan det här vara första läckta bilden på Nokia 9?

Nokia 9 är utan tvekan ett av årets mest spännande produktsläpp på smartphonesidan, och nu kan en första bild på enheten ha läckt ut.
Bilden som först publicerades via kinesiska Baidu har nu raderats, men Slashleaks har varit framme och gjort en skärmdump som nu sprids på nätet. Som alltid när det gäller läckor av det här slaget så är det mer eller mindre omöjligt att avgöra hur äkta bilden är, men detaljerna i den rimmar onekligen med de tidigare rykten som cirkulerat om Nokia 9. Telefonen på bilden har ett minst sagt unikt utseende med inte mindre än sex gluggar för kameror, blixtar och eventuellt sensorer av något slag. Det skulle kunna handla om en trippelkameralösning och en blixt, men de resterande två gluggarnas användningsområden är oklara.
Ingen fingeravtrycksläsare bak
Det har påståtts att Nokia 9 ska komma med en fingeravtrycksläsare monterad under skärmglaset, och enheten på bilden tycks mycket riktigt också sakna fingeravtrycksläsare på bakstycket. Nokia 9 förväntas i övrigt komma med en OLED-skärm på 5,9 tum, Snapdragon 845-chipp, 6 eller 8 GB arbetsminne, 128 GB lagringsutrymme och ha stöd för trådlös laddning. Mer information om lanseringsplanerna för Nokia 9 förväntas dyka upp under den här månaden.