-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
-
PLUS
Krönika: Lanseringarna som skapar en lucka i tiden
-
PLUS
Nyheterna i Samsung One UI 8 på djupet
Ny sårbarhet upptäckt
Kritiskt fel: Var tionde mobiltelefon kan vara drabbad
En ny sårbarhet som har upptäckts gör det möjligt att blockera mobiltrafik.
Unisoc är världens fjärde största tillverkare av kretsar till mobiltelefoner efter MediaTek, Qualcomm och Apple med en marknadsandel på elva procent. Nu har Check Point Research upptäckt en sårbarhet som gör det möjligt att på distans blockera en enhets modemkrets och störa kommunikationen.
Check Point Research har varit I kontakt med Unisoc som har gett sårbarheten en gradering som kritisk. Unisoc har även täppt till säkerhetsbristen, och Google kommer att släppa en korrigering i en framtida uppdatering av Android.
Unisoc tillverkar främst kretsar för enheter i budget- och mellanklassen, och är därför vanligast i Asien och Afrika på grund av dess låga pris.
Det finns ingenting som en användare kan göra för att på egen hand skydda sig mot sårbarheten, vilket gör det extra viktigt att installera säkerhetsuppdateringar för sitt operativsystem.
