-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
Planerna sägs ligga fast
Kuo: Ipad med Face ID och Apple Watch med större skärm släpps i år
Den smått legendariske Apple-analytikern Ming-Chi Kuo hävdar att det redan i år kommer att släppas både en Ipad-modell med Face ID, samt nya Apple Watch-enheter med större skärmar.
Termen ”Apple-rykten” får nog många att spontant tänka på den koreanske analytikern Ming-Chi Kuo, en man vars facit när det gäller förutspåelser och obekräftade uppgifter står helt i en klass för sig. Kuo har helt enkelt väldigt ofta rätt. Och nu hävdar Kuo – som nu mer lämnat sin tidigare arbetsgivare KGI Securities till förmån för TF International Securities – att det både är en ny Ipad-modell med Face ID och Apple Watch-enheter med större skärmar på gång under året. Detta i en rapport som nu läckt ut där Kuo beskriver Apples så kallade roadmap för den närmaste tiden.
Även en ny Macbook Air
Det är under årets andra halva som en eller flera Ipad-modeller med Face ID – det vill säga ansiktsigenkänning av samma slag som Iphone X är rustad med – ska offentliggöras, enligt Kuos rapport. Kuo har även tidigare kommit med samma förutspåelse, men de nya uppgifterna ”bekräftar” att Apples planer inte förändrats. Nya Apple Watch-enheter med större skärmar nämns också, närmare bestämt 15 procent större skärmar än vad tidigare modeller erbjudit. Dessutom menar Kuo att en ny Macbook Air också är aktuell, och att den ska vara förhållandevis överkomlig i pris. Vi får utgå i från att de Ipad-modeller som släpps med Face ID i så fall är Ipad Pro-modeller, då en ny enklare Ipad släpptes så sent som i våras.