-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
Apple läcker igen
Läckt e-post avslöjar: Apples VD Tim Cook är trött på läckt e-post

Nu vill företaget ta nappatag med att information kommer ut före lanseringarna.
Apples VD Tim Cook förklarar sitt missnöje över att information om företagets olanserade produkter och information från företagsmöten läcker ut till allmänheten, och att företaget kommer att arbeta för att sätta stopp för den typen av informationsspridning. Det framgår av ett internt mail som har skickats ut till företagets anställda - och som har läckt till allmänheten.
I mailet framgår bland annat att Apple kommer att göra allt de kan för att identifiera de personer som läcker information och konstaterar att "personer som läcker hemlig information inte hör hemma här", där han med här syftar på Apple som arbetsgivare.
Tidigare i år instruerade Apple sina komponentleverantörer Foxconn och Wistron att göra bakgrundskontroller av den personal som arbetar med montering och utveckling av företagets produkter, och där det framkommer en kriminell historia ska personerna nekas tillträde till de delar av företaget där Apples produkter finns.
Redan 2017 hade Apple ett internt seminarium med namnet "Stopping Leakers - Keeping Confidential at Apple". Även här läckte informationen ut till allmänheten.