-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Ljudfokus
Leeco och Coolpad lanserar Cool S1

Med gott om minne och fokus på ljud ska Cool S1 bli en utmanare till bland annat Oneplus 3T.
Många av de kinesiska lurarna som kommer ut på den asiatiska marknaden är rejält prispressade, samtidigt som de numera har gott om konkurrenskraftig hårdvara på insidan. Det senaste bidraget att hamna under den beskrivningen är Leeco och Coolpads Cool S1-mobil.
Den nya mobilen verkar vara en direkt konkurrent till Oneplus 3T, en slutsats som man kan dra eftersom mobilerna till stor del är uppbyggda kring samma hårdvara och har liknande specifikationer.
Cool S1 har en 5,5 tums 1080p skärm, ett Snapdragon 821 chippset med processorn klockad till 2,35 gigahertz, ett 4070 mAh-batteri, en 16 megapixelkamera som klarar av att spela in i 4k-upplösning och en 8 megapixel selfiekamera. Den har även fingeravtrycksläsare och plats för dubbla simkort.
Det man inte finner är en 3,5 millimeters ljudkontakt, istället får man förlita sig på usb c-porten för inkoppling av icke trådlösa hörlurar. För den som gillar att använda högtalare istället så finns det två stycken, som använder sig av Harman Kardon-ljudteknik, på mobilens framsida.
De tillgängliga minneskonfigurationerna är 4 gigabyte arbetsminne och 32 gigabyte lagringsminne (2499 kinesiska yuan, cirka 3370 kronor), 6 gigabyte arbetsminne och 64 gigabyte lagringsminne (2699 kinesiska yuan, cirka 3640 kronor), samt en ”värstingversion” med 6 gigabyte arbetsminne och 128 gigabyte lagringsminne (4310 kinesiska yuan, cirka 5820 kronor).