-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
Ger Samsung en match
Lenovo Tab P12 Pro lanserad – Surfplatta med oled-skärm och snabb processor
Lenovos senaste surfplatta ser ut att bli en förbättring på alla plan mot en av förra årets bästa surfplattor.
I vårt jämförande test av surfplattor noterade vi att Lenovo Tab P11 Pro visserligen inte vann, men var en av favoriterna som gav ett utmärkt värde för pengarna. Nu har Lenovo lanserat uppföljaren Tab P12 Pro som börjar säljas i oktober, och den ser ut att bjuda på stora förbättringar på de flesta områden.

För det första har skärmen blivit större, 12,6 tum för att vara exakt. Det är större än Samsungs Tab S7 Plus, men plattan är med sina 565 gram ändå lättare, och tjockleken är endast 5,65 mm.
Skärmen är av Amoled-typ, men har till skillnad från föregångaren 120 hz uppdateringsfrekvens och en högre ljusstyrka på upp till 600 nits.
Plattan drivs av chipsetet snapdragon 870 som till skillnad från föregångaren ger rejäl toppmodellprestanda, och är försedd med fyra högtalare. Plattan har antingen 6/128 GB eller 8/256 GB minne, med plats för minneskort, och finns med eller utan 5g-uppkoppling. Batterikapaciteten är på 10 200 mAh.

Till plattan finns ett tangentbordslock med extra stor pekplatta och en ny förbättrad version av Lenovos pekpenna. Man introducerar även den nya funktionen Project Unity, som innebär att du trådlöst kan koppla ihop plattan med en dator. Surfplattan ska då kunna fungera som en extra skärm till datorn samtidigt som appar fortfarande går att köra på plattan. Det här är vi förstås nyfikna på att få pröva i praktiken.
Lenovo Tab P12 Pro har ett rekommenderat cirkapris på 899 euro, vilket borde ge svenskt pris på mellan 9000 och 10 000 kronor.