-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
-
PLUS
Krönika: Lanseringarna som skapar en lucka i tiden
-
PLUS
Nyheterna i Samsung One UI 8 på djupet
Tuff konkurrens från Samsung
LG fortsätter förlora pengar på smartphones
Den koreanska elektronikjätten LG fortsätter att blöda när det handlar om smartphone-verksamheten. Och det är landsmännen på Samsung som är problemet, eftersom just deras telefoner tycks falla konsumenterna i smaken i högre utsträckning.
Under det senaste kvartalet förlorade koreanska LG motsvarande drygt 2,7 miljarder kronor på sin smartphoneverksamhet. Detta trots att man noterar 8 procent högre inkomster på mobilsidan i år jämfört med förra året. Och trots att segmentet som helhet visar fortsatt tillväxt (bara det senaste året har det exempelvis ökat med 9 procent) så har LG:s mobilförsäljning minskat med 18,4 procent över de tre senaste åren.
Många motgångar skylls på Samsung
Det finns förstås många anledningar till att LG har hamnat i den här nedåtgående spiralen på mobilsidan. Men den i särklass största stavas Samsung. Den bittra konkurrentens telefoner tycks helt enkelt locka fler konsumenter. Att LG:s modulära telefonmodell G5 floppade innebar förstås ytterligare ett tapp, liksom att Samsung lade vantarna på alla Snapdragon 835-chipp i våras. LG fick således förse sitt flaggskepp G6 med ett äldre Snapdragon 821-chipp. Uppgifter om att Samsung har första tjing på Snapdragon 845 även med sin kommande mobil Galaxy S9 gör att framtiden ser fortsatt dyster ut för LG:s mobildivision. Rykten om att LG planerar att utveckla egna mobilchipp har dock florerat en tid. Och möjligen skulle det kunna vara en väg ut ur mörkret.