-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
Kryptiskt tweet
"Lumia 650 sista 5-tummaren"
En tipsare tweetar om att kommande Lumia 650 kan vara den sista Lumian med 5-tumsskärm från Microsoft.
Microsoft har tre stycken windowsmobiler på väg ut. Toppmodellerna Lumia 950 och Lumia 950 XL, och budgetmodellen Lumia 550. Utöver dessa ryktas det om en något mer avancerad budgetmodell, Lumia 650 med kodnamn Saana.
Nu har tipsaren @sleaknow lagt ut följande kryptiska meddelande på Twitter: "Lumia650, med kodnamn Saana, kan vara den sista 5-tums-Lumian från Microsoft. Den är täckt med metallkant som samma som Lumia 640." (grammatiska fel i originalet, men översatta)
Om tipset stämmer blir Lumia 650 en mobil med 5-tumsskärm och metallram och i övrigt lik Lumia 640, men vad betyder "den sista 5-tums-Lumian från Microsoft"? Företaget sägs ha en Surface-telefon på gång, och det är inte omöjligt att man tänker sig att varumärket Surface ska ersätta Lumia. Här antyds det att Lumia ändå kommer få leva kvar i andra (mindre?) skärmformat. Mer långsökt känns tolkningen att Microsoft tänkt sig låta någon annan ta över varumärket Lumia. Men vem vet?