-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
Projektet läggs ned
Microsoft stoppar Kin-mobilerna
När inte ens tre månader har gått efter lanseringen meddelar Microsoft att man inte tänker gå vidare med sin satsning på egna mobiler i Kin-serie. Alla resurser ska istället läggas på det kommande systemet Windows Phone 7.
Kin One och Kin Two lanserades som två mobiler med fokus på sociala tjänster. Man skulle kunna vara ständigt uppkopplad och hålla sig uppdaterad när det gäller vänner och bekanta samtidigt som man själv delade med sig av i stort sett allt som kunde visas på den egna mobilens skärm. Några smartphones var det dock inte utan man fick hålla till godo med de funktioner som fanns installerade från början.
De två modellerna ska visserligen fortsätta säljas på den amerikanska marknaden av operatören Verizon men den Europa-lansering som planerades inför hösten kommer inte att genomföras.
Microsoft uppger att som jobbat med att ta fram Kin-modellerna nu istället ska ägna sig åt att inkludera funktioner och tankesätt från Kin-satsningen i det framtida Windows Phone 7.