-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Ökning under tredje kvartalet
Mobilförsäljningen på väg upp igen i Europa

Smartphonemarknaden växte åter under tredje kvartalet enligt analytiker på IDC.
Det tredje kvartalet bjöd på stigande försäljningssiffror i Europaregionen enligt International Data Corporation (IDC). Totalt såldes 93,1 miljoner telefoner till ett värde av 27,7 miljarder dollar, cirka 236 miljarder kronor, vilket är en ökning med 2,1 procent jämfört med samma period förra året. Siffrorna pekar dessutom på att försäljningen för första gången någonsin under ett år kommer att överstiga 400 miljoner enheter.
De stora vinnarna jämfört med tredje kvartalet 2019 är Xiaomi vars marknadsandel ökade från 6,6 procent till 14,4 procent och därmed är de näst störst efter Samsung som är störst trots att deras andel sjönk med 2,9 procentenheter.
Förloraren var Huawei vars marknadsandel gick från 19,2 procent och näst störst till 11,7 procent vilket gör bolaget till den femte största tillverkaren.