-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
Hälsa
Mobilhjälpmedel för diabetiker
Personer med diabetes kan nu mäta sina glukosvärden med hjälp av en Android-mobil och en sensor.
Sensorn som diabetikern kan använda tillsammans med mobiltelefonen är ungefär lika stor som en femkrona. Den är fäst på överarmens baksida och mäter glukosnivån en gång i minuten. Mobiltelefonen, som måste ha NFC, läser och redovisar värdena efter att användaren har skannat av sensorn, viket ska ske på en sekund.
Sensorn, som heter Freestyle libre, kommer från företaget Abbott. Appen Librelink, som kan laddas ner gratis från Google Play, är utvecklat tillsammans med Airstrip. Enligt företagen är Librelink den första godkända mobilappen som kan skanna och ta emot glukosdata direkt från Freestyle libre-sensorn och visa dem på en Android-telefon utan en separat avläsare.
– Librelink kommer att göra det enklare och bekvämare att hantera sin diabetes. Vi satte igång den utvecklingen med Freestyle libre-systemet som innebar att man slapp fingerstick för att få ett glukosvärde. Nu blir det ännu bekvämare med Librelink-appen som gör att glukosvärden kan överföras direkt till ens mobiltelefon – en teknik som redan är helt integrerad i vardagslivet, säger Abbots senior vice president för Diabetes Care i pressmeddelandet.