-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
Moto X på väg till Europa?
Motorola bjuder in till pressevent i London
Motorola bjuder in till ett pressjippo i London nästa vecka. Enligt inbjudan ska man annonsera ett nytt ”tillskott till Motorolas europeiska produktfamilj".
Motorolas presskonferens kommer att hållas den 14 januari i London. Inbjudan är något kryptisk, och avslöjar inget mer än att man kommer att visa upp ett tillskott till Motorolas produktportfölj här i Europa.
Den stora frågan nu är vad Motorola kommer att presentera. Den amerikanska tillverkaren slog på stor pr-trumman när man presenterade Moto X i slutet av sommaren. Sedan dess har det cirkulerat rykten om ett globalt släpp av telefonen. Kan inbjudan innebära att Motorola är beredda för ett släpp här i Europa?
Motorola har haft det tufft under flera år. I maj 2012 stod Googles köp av den amerikanska tillverkaren klart. Drygt ett år senare visades comebackluren Moto X upp.
I mitten av november presenterade man också budgettelefonen Moto G, som blir den första nya mobilen från Motorola att släppas i Norden på länge.
