-
PLUS
24 timmar med nya Samsung Galaxy
-
PLUS
Samsungs lansering av Galaxy Z Flip 7, Z Fold 7 och Galaxy Watch 8 på djupet
-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
Googles egen Ipad är här
Motorola Xoom - Googles 4G-surfplatta

Motorola Xoom är namnet på den första surfplattan i Googles nya stora satsning för att överglänsa Apple Ipad. Den en rejält förbättrad version av Googles Android-system, men är också förberedd för att kunna uppgraderas till 4G.
Det är inte bara vanliga Android-systemet som används - nu när Google satsar stort på surfplattor. Android 3.0 (Honeycomb) innehåller många nyheter. Alltifrån widgets på startskärmen till hur webbläsaren fungerar - med flikar och röststyrning - är rejält förbättrat och anpassat för surfplattor.
Google har vänt sig till det amerikanska hemmaföretaget Motorola när man skulle bygga sin första surfplatta. Xoom är först ut med Android 3.0, och den innehåller väldigt många nyheter.

Skärm med full-HD
Skärmen har full HD-upplösning (1280 x 800 pixlar), och dessutom har Motorola Xoom en hdmi-kontakt, så att man kan koppla in plattan i teven.
Att googles boktjänst Google Books skulle vara inbyggd från start var väntat. Lte mer överraskande är att den nya surfplattan byggts så att den förberetts hårdvarumässigt för 4G, den nätstandard som kallas LTE, och som bland annat nu lanserats i Sverige i form av mobilt bredband av Telia, Tele2 och Telenor.
Vid säljstarten nu under första kvartalet kommer Xoom att ha turbo-3G och wlan, men under andra kvartalet kommer mjukvaru-uppgraderingen som gör att Xoom även får 4G.

4G kan i nuläget ge cirka tiodubbel hastighet jämfört med vad man vanligtvis får med vanlig turbo-3G, och förutom Xoom lanserar Motorola även en LTE-mobil just nu på CES-mässan i Las Vegas.
Dubbla megapixelkameror
Förutom en 5-megapixelkamera (som även filmar i HD 720p) på baksidan av Xoom har surfplattan även en främre 2-megapixelkamera ovanför skärmen - för videosamtal med bra bildkvalitet. Nya Android-systemet har nämligen Google Talk med inbyggt stöd för videosamtal, förutom de tredjepart-appar som finns.

Bland de mer häftiga grejerna finns också en ny version av Google Maps, Google Maps 5.0 med 3D-navigering. Det ser onekligen snyggt ut på de filmer som visar hur det fungerar.
Google Books ligger från start med tillgång till tre miljoner böcker, men Googles enorma bokprojekt syftar som bekant till att samla hela världens bokskatter. Hur de juridiska överenskommelserna med bokförlagen löser sig återstår dock delvis att se.
Motorolas egen video om Xoom:
Mått: 249,1 x 167,8 x 12,9 mm
Vikt: 730 gram
System: Android 3.0 Honeycomb
Skärm: 10,1-tums skärm med 1280 x 800 upplösning
Processor: Nvidia Tegra Dual-Core (1 GHz)
Nätverk: 3G, 4G/LTE (uppgraderingsbar)
Wlan: 802.11 b/g/n (2,4 / 5 GHz), personlig surfzon
Video: Inspelning i HD 720p, uppspelning i full-HD 1080p
Bakre kamera: 5 megapixlar och dubbla lampor
Främre kamera: 2 megapixlar vör videosamtal
Minne: 32 GB lagringsminne inbyggt, plats för minneskort
Arbetsminne: 1 GB ddr2 ram-minne
Säljstart: Första kvartalet i USA