-
PLUS
Krönika: Så kan Apple ändra förutsättningarna för Iphone under 2026
-
PLUS
Mobilredaktionen spådde 2025 – så rätt och fel hade vi
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 2): Mobiltillverkarnas framtidsutsikter
-
PLUS
Krönika: Konsumentverket får städa när 2g och 3g stänger ner
-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
Nytt system dröjer
Nokia-chefen: Meego kommer 2011
Nu bekräftar Nokias högsta chef att det inte blir några Meego-telefoner förrän nästa år.
Tidigare har Intel, Nokias samarbetspartner när det gäller Meego-systemet, uppgett att deras gemensamma Meego-produkter inte skulle dyka upp förrän nästa år. Då ville man från Nokias sida inte kommentera Intels uttalanden, men nu ger man klara besked om Meego och det visar sig, föga överrraskande, att uppgifterna från Intel var korrekta.
- Första Meego-enheten kommer att vara en 2011-händelse, sade Stephen Elop i samband med att tillverkaren presenterade sin kvartalsrapport idag, uppger webbplatsen Engadget.com
Nokia skulle kunna välja att presentera den eller de första Meego-telefonerna på CES-mässan i i början av januari nästa år. Mera troligt är dock att man väntar till den största årliga händelsen inom mobilbranschen, Mobile World-mässan som äger rum i februari i Barcelona.
För närvarande finns en surfplatta med Meego som operativsystem ute på den tyska marknaden, men varken Nokia eller Intel står bakom den.
