-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
Nytt system dröjer
Nokia-chefen: Meego kommer 2011
Nu bekräftar Nokias högsta chef att det inte blir några Meego-telefoner förrän nästa år.
Tidigare har Intel, Nokias samarbetspartner när det gäller Meego-systemet, uppgett att deras gemensamma Meego-produkter inte skulle dyka upp förrän nästa år. Då ville man från Nokias sida inte kommentera Intels uttalanden, men nu ger man klara besked om Meego och det visar sig, föga överrraskande, att uppgifterna från Intel var korrekta.
- Första Meego-enheten kommer att vara en 2011-händelse, sade Stephen Elop i samband med att tillverkaren presenterade sin kvartalsrapport idag, uppger webbplatsen Engadget.com
Nokia skulle kunna välja att presentera den eller de första Meego-telefonerna på CES-mässan i i början av januari nästa år. Mera troligt är dock att man väntar till den största årliga händelsen inom mobilbranschen, Mobile World-mässan som äger rum i februari i Barcelona.
För närvarande finns en surfplatta med Meego som operativsystem ute på den tyska marknaden, men varken Nokia eller Intel står bakom den.
