-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
Den lurar i skuggorna
Ny information om Asus Rog Phone 5 dyker upp
Ytterligare en version av Asus kommande speltelefon har visat sig.
Det har inte bara ryktats om att det ska komma en Rog Phone 5, Asus själva har lockat med att den är på gång och redan tidigare har det dykt upp en del specifikationer om en version med åtta gigabyte arbetsminne på internet. Nu har det även dykt upp testsiffror för ytterligare en version med sexton gigabyte arbetsminne.
Bland övriga specifikationer som kopplas till de bägge versionerna är att de kommer att använda Snapdragon 888, en skärm på 6,78 tum och att den kommer att levereras med Android 11. Telefonen sägs även innehålla två stycken separata batterier på 3000 mAh vardera och att det antingen kommer att röra sig om 60W eller 65W laddning för att fylla dem.
De fysiska måtten bli 172,3 x 77,3 x 10,3 millimeter med stereohögtalare på framsidan.
Asus har fortfarande inte sagt när Rog Phone 5 kommer att lanseras, men den kan komma att dyka upp redan under första kvartalet i år.
