-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
Den lurar i skuggorna
Ny information om Asus Rog Phone 5 dyker upp

Ytterligare en version av Asus kommande speltelefon har visat sig.
Det har inte bara ryktats om att det ska komma en Rog Phone 5, Asus själva har lockat med att den är på gång och redan tidigare har det dykt upp en del specifikationer om en version med åtta gigabyte arbetsminne på internet. Nu har det även dykt upp testsiffror för ytterligare en version med sexton gigabyte arbetsminne.
Bland övriga specifikationer som kopplas till de bägge versionerna är att de kommer att använda Snapdragon 888, en skärm på 6,78 tum och att den kommer att levereras med Android 11. Telefonen sägs även innehålla två stycken separata batterier på 3000 mAh vardera och att det antingen kommer att röra sig om 60W eller 65W laddning för att fylla dem.
De fysiska måtten bli 172,3 x 77,3 x 10,3 millimeter med stereohögtalare på framsidan.
Asus har fortfarande inte sagt när Rog Phone 5 kommer att lanseras, men den kan komma att dyka upp redan under första kvartalet i år.