-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
Applerykten
Ny strategi: "Flera lanseringar från Apple under september"

Rykten från källor som påstås ha insikt har berättat om hur Apple kommer att lansera sina produkter under hösten och ska man tro på ryktena så kommer de att ändra strategi jämfört med förra årets lanseringar.
Ifjol lanserade Apple sina produkter under tre olika event utlagt på flera månader under hösten. Uppgifter från en källa menar att årets lanseringar kommer att hålla sig till en månad, september, men ändå vara fördelade på flera olika event.
Det Apple troligen ska lansera under septemberlanseringarna är den nya Iphone 13-serien, Apple Watch 7, den tredje generationens Airpods, en uppdaterad Ipad mini, en ny Ipad och en ny Macbook Pro i 14 och 16 tum.
På grund av pandemin körde Apple digitala lanseringar förra året. De nya uppgifterna säger inget om årets event kommer att vara fysiska eller digitala, men då det finns ett flertal fördelar med de digitala eventen och pandemin inte är över, kan man nog gissa att även årets lanseringar kommer att vara digitala.
Det som talar emot flera event under samma månad är att det skulle göra att produkterna från varje lansering får en förhållandevis kort tid i rampljuset. Huruvida lanseringarna blir som ryktet säger får vi se framöver.