-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
Företagets produktchef bekräftar
Oppo har böjbar produkt på gång – kan visas på MWC i vår

Häromdagen kom uppgifter om att den kinesiska smartphonetillverkaren Oppo tagit patent på en telefon med böjbar skärm. Och nu bekräftar en chef på företaget att man har nyheter att komma med på området, kanske i samband med Mobile World Congress.
Det är Oppos produktchef Chuck Wang som har bekräftat för den nederländska sajten Androidworld att man har något slags böjbar produkt på gång. ”Vi vet att Samsung och Sony jobbar på böjbara telefoner, så ni kan vänta er fler nyheter på området från Oppo, kanske på MWC” säger Wang. Det går förstås inte att dra vilka växlar som helst på uttalandet, men att Oppo har varit intresserade av smartphones med böjbara skärmar har framgått tydligt under lång tid. De senaste åren har man tagit patent på en rad lösningar för just sådana enheter, och det senaste av patenten uppmärksammades så sent som igår.
Allt fler går samma väg
Det är framtiden som får utvisa om konceptet med smartphones med böjbara skärmar kommer att få något större genomslag, eller om det handlar om en kortvarig fluga. Men att många tillverkare nu tycks finnas med på tåget går inte att förneka. Samsung har redan visat upp en prototyp och Huawei har bekräftat att man är på gång med en liknande telefon. Även Apple, Lenovo, Xiaomi och LG förväntas lansera produkter av samma slag, och att Oppo vill vara med på ett hörn är därmed allt annat än något långskott.