-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Exklusiva mobiler säljer allt bättre
Premiummobiler allt mer populära

Statistik för 2023 visar att försäljningen av exklusiva mobiler fortsätter att stiga.
Analysföretaget Counterpoint Research har släppt en preliminär rapport för mobilförsäljning, och den visar att försäljningen av premiummobiler fortsätter att öka. Premiummobiler i rapporten syftas på mobiler som kostar minst 600 dollar.
De preliminära siffrorna för 2023 visar att premiumsegmentet står för 24 procent av marknaden, vilket kan jämföras med 21 procent år 2022 och 19 procent år 2021. Ökningen står dessutom i kontrast till den totala mobilförsäljningen där siffrorna för 2023 förväntas visa att den sjönk under 2023 och fortsätter sjunka under 2024.
Den stora dominanten bland premiummobilerna är Apple med en marknadsandel på 71 procent, vilket är en minskning med 4 procent jämfört med föregående år. Tvåan Samsung ökar 1 procent till 17 procent, och på tredje plats finns Huawei som ökade med 2 procent till 5 procent.
Enligt Counterpoint Research står vikbara mobiler för tillfället för drygt 1 procent av totala marknaden, men här räknar man med att år 2027 kommer vikbara enheter att stå för en tredjedel av alla sålda mobiler i premiumsegmentet.
