-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
Här går det undan
Prestandan för Galaxy S24 Ultra avslöjad
Nya Qualcomm-processorn verkar bli ett fartmonster, trots en långsammare primär kärna.
Samsung förväntas lansera Galaxy S24-serien i januari, men nu har den amerikanska versionen av dykt upp i prestandatester på webbplatsen Geekbench. Enheten går under benämningen SM-S928U-enheten och använder en Snapdragon 8 Gen 3 med kodnamn pineapple.
Processorn kommer med en 1+3+2+2-konfiguration där den primära kärnan ligger på 3,30 GHz vilket är lite mindre än förra generationen, men de övriga kärnorna är desto snabbare. Kluster två med tre kärnor ligger på 3,15 GHz, tredje klustret med två kärnor på 2,96 GHz, medan de återstående kärnorna ligger på 2,27 GHz. Vid tester för beräkningar med en kärna (single core) respektive flera kärnor (multi core) ger det en prestandaökning på 15 respektive 35 procent jämfört med föregående generation.
Det kan dock komma att bli fråga om högre prestanda i praktiken då det verkar som att det är den minsta modellen av S24 Ultra som har testats då den har 8 gigabyte arbetsminne. När det gäller föregångaren S23 Ultra är det enbart modellen med 256 gigabyte lagring som har 8 gigabyte arbetsminne, medan modellerna med 512 och 1024 gigabyte lagring erbjuder 12 gigabyte.