-
PLUS
Krönika: Bättre batteritid nära förestående
-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
Mot mobilare myndigheter
Regeringen vill appsatsa

Med Digitala steget ska myndigheter samarbeta och kommunicera smartare.
I dag presenterade it- och energiminister Anna-Karin Hatt regeringens utvecklingsprogram Digitala steget. Satsningen går ut på att förenkla samarbetet och kommunikation mellan myndigheter, kommuner, it-företag och Sveriges invånare.
– Med Digitala steget kommer våra myndigheter samverka över myndighetsgränser för att ge medborgarna och företagen den service de behöver i just den situation de befinner sig i, säger Anna-Karin Hatt.
Till satsningarna på "smarta" e-tjänster hör ett projekt som kallas Mitt Sverige, vilket ska påbörjas 2015. I detta ingår bland annat att ta fram en app som ska ge medborgare och företagare tillgång till den offentliga sektorns samlade utbud av mobila e-tjänster. Tjänsten kommer att innehålla grundläggande tjänster för identifiering, myndighetspost och kriskommunikation.
Digitala steget är planerat att löpa 2015-2020.