-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Mobil app minskade
Rekordmånga deklarerade med Mobilt BankID

När Mobilt BankID:s popularitet ökar minskar användningen av Skatteverkets app.
Ett antal rekord blev slagna i och med årets skattedeklaration. För det första deklarerade hela 5,4 miljoner personer elektroniskt. För det andra använde sig 1,5 miljoner personer av Mobilt BankID för att göra det. Det är mer än en fördubbling jämfört med förra året då 660 000 personer använde mobilt BankID.
– Det är glädjande att allt fler upptäckt fördelarna med att deklarera elektroniskt. Det är enkelt och säkert och felen blir färre, säger Kay Kojer, verksamhetsutvecklare på Skatteverket, i ett pressmeddelande.
I jämförelse deklarerade drygt en miljon med traditionell e-legitimation och lika många med säkerhetskod på webben eller via telefon. Man kan här notera att antalet personer som använde sig av traditionell e-legitimation minskat jämfört med 2014, likaså antalet som använt sig av sms samt Skatteverkets mobila app med pinkod.
Sammanlagt ska 7,7 miljoner personer deklarera i år.
Antal som deklarerade med de olika e-deklarationssätten till och med den 4 maj
(Jämförelse med 2014 inom parentes)
Du kan se hur flitigt man varit med att deklarera mobilt i din kommun här.