-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
Känn dig säker
Ring lanserar videokryptering

Vi har listan på enheterna som omfattas.
Ring, kända för produkter som övervakningskameror och videodörrklockor, meddelar att de lanserar nya funktioner för att öka säkerheten kring sina produkter. Detta inkluderar primärt en internationell lansering av videokryptering (Video End-to-End Encryption, E2EE) för att inga obehöriga ska kunna utnyttja kamerorna eller inspelningarna.
Listan på vilka enheter som omfattas av stödet finns i slutet av artikeln.

Det blir dessutom obligatoriskt med tvåstegsverifiering via SMS, samtidigt som man introducerar stöd för autentiseringsapplikationer samt implementerar robotfiltret CAPTCHA.
Ring lanserar även självbetjäning av ägandeskapsöverföring för att underlätta hanteringen av begagnade produkter. Nu kan kunden sköta hela den processen själv i stället för att behöva kontakta kundtjänst för att låta en begagnad produkt byta ägare.
Ring-enheter som omfattas av E2EE: