-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
-
PLUS
Krönika: Lanseringarna som skapar en lucka i tiden
-
PLUS
Nyheterna i Samsung One UI 8 på djupet
Nytt chipset
Rykte: Google kan komma att lansera eget chipset i nästa generation
Rykten säger att Google börjat samarbeta med Samsung för att ta fram ett eget chipset till deras kommande Pixelmobiler. De nya chipseten kan komma att finnas i mobiler redan nästa år.
Hittills har Google bara använt sig av Qualcomms chipset till sina Pixeltelefoner, men rykten säger att det snart kan var slut på det. Källor säger att Google har startat ett samarbete med Samsung för att ta fram egna chipset som skulle komma att användas i kommande generationer av Pixeltelefoner.
Processorn sägs få åtta Arm-kärnor däribland en typ som ännu inte lanserats (Cortex A78). Enligt samma rykten ska processorn även tillverkas med 5nm-process vilket bör leda till en mindre och svalare processor.
Huruvida det är klokt av Google att gå ifrån de erkänt bra Qualcommchipseten och satsa på något eget, då i samarbete med Samsung, som själva får kritik för sina Exynoschipset, ja, det får nog framtiden utvisa. Om det visar sig ligga något bakom dessa rykten det vill säga.