-
PLUS
24 timmar med nya Samsung Galaxy
-
PLUS
Samsungs lansering av Galaxy Z Flip 7, Z Fold 7 och Galaxy Watch 8 på djupet
-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
Pris per gigabyte under förra året (2017)
Så mycket billigare är det att surfa med mobilen

Sverige tillhör de billigaste länderna att surfa med mobilen i visar en genomgång som Post & Telestyrelsen gjort.
I rapporten "Prisutvecklingen på mobiltelefoni och bredband 2017" har Post & Telestyrelsen gått igenom prisutvecklingen för dataanslutningar och jämfört med tidigare år. För mobilabonnemangens del kan man se att priset per gigabyte gått ner främst för de minsta och de största datamängderna. Priset per gigabyte varierade från 199 kronor (för ett abonnemang med 1 gigabyte) till 3,50 kronor (för ett abonnemang med 100 gigabyte). Vi fick också abonnemang med obegränsad datamängd under 2017.
I en internationell jämförelse med 20 OECD-länder hade Sverige de billigaste typabonnemangen med minst 2 gigabyte data, 100 samtal och 140 SMS per månad. Abonnemanget kostade 95 kronor, en minskning från 145 kronor som var det billigaste priset 2016.
För abonnemang med datamängder i intervallet 5 gigabyte - 60 gigabyte har priserna legat stilla eller till och med gått upp jämfört med tidigare år, men de billigaste abonnemangen med 100 GB data har sjunkit i pris kontinuerligt de senaste åren.
Rapporten finns att läsa i sin helhet här.