-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
Försäljningsframgångar
Samsung: 10 miljoner vikbara sålda förra året
Att Samsung är störst på mobiler med vikbara skärmar har vi vetat länge, men nu har vi äntligen fått en siffra på vad det betyder.
Samsung har länge skrutit om att de är störst på mobiler med vikbara skärmar, men man har inte uppgett några siffror vilket har fått oss att misstänka att volymerna varit försumbara. Samtidigt har vi sedan i höstas börjat se en och annan vikbar samsung ute bland folk i kollektivtrafiken så helt sällsynta kan de inte vara längre. Och nu har vi äntligen fått lite siffror.
Enligt Samsungs mobilchef TM Roh levererade branschen som helhet 10 miljoner vikbara mobiler under 2021, vilket ska ha varit en 300-procentig ökning jämfört med 2020. TM Roh tror att denna ökningstakt kommer att fortsätta i år.
Samsungs siffror är högre än de från analysföretaget IDC, som gjorde bedömningen att det sålts 7,1 miljoner mobiler med vikbar skärm under 2021.
TM Roh säger inte hur många av dessa 10 miljoner som var från Samsung, men däremot nämner han att 70 procent av dem som köper en vikbar Samsung-mobil väljer den kompakta Galaxy Flip, vilket innebär att den större och mer surfplattelika Galaxy Fold är mindre populär. Det är kanske inte heller så konstigt då den är närmare dubbelt så dyr.
Den 10 augusti visar Samsung upp årets versioner av Galaxy Fold och Flip, som bland annat väntas ha mindre glipa i hopfällt tillstånd.
