-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
Inget standardutförande
Samsung kan få egen Snapdragon-version
Läcka hävdar att Samsung får en egen och snabbare version av Snapdragon för sina mobiler.
När Qualcomm presenterade sin nya Snapdragon 8 Gen 3 för en tid sedan, då fanns inte Samsung med på listan över tillverkare som kommer att använda processorn. Det är inte första gången det händer, och senast de var frånvarande var anledningen att de skulle använda en egen och snabbare version av Qualcomms processor med namnet Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy.
Nu går läckaren Ice Universe ut med att den historien upprepar sig i form av processorn Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy. De enda specifikationerna som nämns är att grafikprocessorn Adreno 750 uppges vara uppklockad till 1000 MHz, men troligtvis kommer även en eller flera av processorn CPU-kluster att vara snabbare än standardversionen.
Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy ska inte bara komma att användas i Galaxy S24 utan även i Galaxy Z Flip 6 och Galaxy Z Fold 6.