-
PLUS
Tips och tricks: 8 smarta knep för Huaweis smarta klockor
-
PLUS
Krönika: Billiga mobiler är inte dåliga
-
PLUS
Krönika: Ökande likriktning och mer av samma
-
PLUS
Apples lansering på djupet
-
PLUS
Prisvärda mobiler, Swedbank, problemlösning, Xiaomi 15 Ultra och mer – Mobil ger svar
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon - del 2
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon
-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
Din digitala plånbok
Samsung Wallet kommer till Sverige i år

Snart kan du komplettera din fysiska plånbok med Samsungs digitala Wallet.
Samsung lanserade sin digitala plånbok Wallet för fyra månader sedan, och den är för tillfället tillgänglig i åtta länder. Nu meddelar Samsung att man före årsskiftet kommer att lansera i funktionen i ytterligare 13 länder, däribland Sverige och övriga Norden.
Samsung Wallet är en kombination av de tidigare Samsung Pass och Samsung Pay, fast nu utbyggd med fler funktioner. Det kommer bland annat att bli möjligt att lagra sådant som kreditkort, betalkort, medlemskort, presentkort, digitala nycklar, boardingkort, körkort och ID-kort i denna digitala plånbok.
Enligt Samsung är säkerheten för denna känsliga information hög tack vare Samsung Knox där informationen lagras i en isolerad miljö som är en separat del av mobilen, och som skyddas bland annat med biometri som exempelvis fingeravtryck.