-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
Nya generationens kamerasensor
Samsungs nya kamerasensor kan hamna i Xiaomi Mi 11 Ultra

Nya generationens kamerasensor debuterar i kommande Xiaomi-telefon.
Samsung har visat upp företagets nya generation kamerasensor. Sensorn heter Isocell GN2 och kommer bland annat att erbjuda autofokus och förbättrad HDR-hantering jämfört med föregående generationen.
Isocell GN2-sensorn erbjuder en upplösning på 50 megapixel, pixlar på 1.4µm, Dual Pixel Pro-autofokus, Smart ISO, Smart ISO Pro, staggered HDR samt möjligheten att "blanda" bilder för att skapa bilder med 12,5 megapixel med 2.8μmpixlar). Tack vare en inbyggd mosaikfunktion kan kameran även ta bilder på 100 megapixel.
För video kan den spela in 4K-video med 120 bilder/sekund och Full HD-video med 480 bilder/sekund.
Xiaomi brukar vara tidiga med att använda Samsungs nya kamerasensorer, och en läcka på Twitter uppger att den första telefonen med den nya 50MP Isocell GN2-sensorn kan bli Xiaomi Mi 11 Ultra. Telefonen visade en trippelkamera där de förmodade specifikationerna är en primär kamera på 50 megapixel med en 48 megapixel telefotokamera med 5x periskoplins och samt en 48 megapixel ultravidvinkel. Porträttkameran på framsidan ska vara på 20 megapixel.