-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
Approach S6
Smart Golfklocka från Garmin
Garmin fortsätter koppla upp sina sportklockor mot mobilen, nu har turen kommit till golfklockorna.
Approach-serien hos Garmin har länge varit en av förvånansvärt få GPS-klockor för just golfare (med tanke på vad sporten i övrigt kostar borde det egentligen finnas fler). Nu har den senaste delen, Approach S6 utannonserats.
I likhet med tidigare modeller används GPS för att hålla koll på vilken bana du spelar på, bland de 30 000 som finns i minnet, och hur långt det är till hålet. Accelerometern från bland annat Fenix 2, som där används för att mäta simning, används här för att mäta hur din sving är.
Precis som ovan nämnda Fenix 2, eller dess föregångare samt de senare Forerunner-klockorna, är enheten även uppkopplad mot mobilen (Ios i dagsläget, Android inom kort) för att ge dig notifieringar från telefonen om samtal, sms och liknande (Forerunner klarar däremot bara av synk av data, inte notifieringar). Något koppling för att synka golfrundor via mobilen finns däremot inte.
Approach S6 dyker upp i augusti för 3 799 kr.
