-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
Access
Smarta klockor från Michael Kors
Michael Kors satsar på Android Wear och smarta klockor.
Designern Michael Kors satsar på smarta klockor med den nya klockserien Access. Klockorna släpps i höst och ser ut att följa det formspråk som redan idag används för företagets klockor. Android Wear är plattformen som valts för klockorna, vilket gör att såväl notifikationer och appar kan köras tillsammans med Androidtelefoner och notifikationer kan köras från Iphone.
Exakta modeller och prissättningar kommer att klargöras senare, men som minst kommer klockorna att kosta 395 dollar (ungefär 3300 kronor direktöversatt).
Även funktioner och specifikationer är i dagsläget oklara, utöver ett antal Michael Kors-designade urtavlor för klockskärmarna.
Lanseringsvideon Michael Kors kör för Access-klockorna fokuserar hårt på damkollektionen av klockorna. Detta görs genom att helt enkelt klippa in datorrenderade bilder på klockan i en video om två tjejer i en bil som inte ser ut att ha något alls runt handlederna, definitivt inte ett armbandsur.
Herrkollektionen följer exakt samma logik (men med mer elgitarrer i ljudsättningen), även om det faktiskt går att skymta en klocka på killens arm. Ingen av filmerna går däremot in på någon slags detalj vad du kan använda klockorna till utöver att byta urtavla.
Michael Kors klockor tillverkas av Fossil, som tidigare i veckan lanserade två egna Android Wear-klockor och som lovat att de tillsammans med alla sina anslutna varumärken ska ha över hundra uppkopplade enheter på marknaden innan årets slut. Rimligen är hårdvaran för Michael Kors klockor och Fossils densamma och det enda som skiljer dem är den yttre designen och valet av förinstallerade urtavlor.
