-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
Usb-modem överflödigt
Snabb minidator från ZTE
Bland de nya produkter som ZTE lanserar på Mobile World-mässan finns en minidator med inbyggt modem som klarar 21,6 Mbit/s.
Vill man surfa riktigt snabbt med en liten dator är usb-modem det enda alternativet på den svenska marknaden idag. ZTE:s minidator V70 har ett inbyggt modem för turbo-3G som klarar datahastigheter på upp till 21,6 megabit per sekund. V70 har Windows 7 som operativsystem.
Om och när den kommer till Sverige återstår att se. Tillverkaren skriver i ett pressmeddelande: "ZTEs ambition är att lansera produkterna i Sverige, tidsram för detta är ej fastställt. ZTEs strategi i Europa för lansering av terminalprodukter sker i samarbete med operatörer och diskussioner pågår löpande med de nordiska operatörerna om vilka produkter som ska introduceras på de lokala marknaderna. Svenska priser ej fastställt."
Samtidigt lanserade man ett 4G-modem som, utöver stöd för 3g och turbo-3g, även fungerar i EVDO-nät, som bland annat finns i USA och Sydkorea.