-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
Snart kan Android uppdateras snabbare
Snabbare uppdateringar i Android 12
Nästa generation av Android ska erbjuda enklare och mer konsekventa systemuppdateringar.
Snabbare uppdateringsmöjligheter i Android 12 kan även medföra mindre möjligheter för telefonutvecklare att hitta på egna lösningar.
Google har introducerat en teknik som kallas Project Mainline med avsikten att göra operativsystemsuppdateringar snabbare, enklare och mer konsekventa mellan telefontillverkare. Detta görs genom att göra om Android Runtime (ART) till en Mainline-modul och flytta funktioner för uppdatering av systemkomponenter till Google Play Store. Därmed blir det möjligt att när som helst skicka ut säkerhets- och andra uppdateringar som fristående delar i stället för att låta dem vänta på en traditionell systemuppdatering.
Detta kan även begränsa möjligheterna för telefonutvecklare att göra egna versioner av Android, vilket beroende på omständigheter både kan vara en för- och nackdel.