-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
360
Sony tar hjälp av Nokia för Live VR

Ozo, Nokias 360-kamera för 45 000 dollar, ska hjälpa Sony Pictures att sända direktsänd VR.
Det finska företaget kommer inte bara att leverera den professionella 360 graders vr-kameran Ozo, de kommer även att hjälpa Sony med sin kunskap. Sony Studios kommer även att utnyttja Ozo Live för att, i en bildlig mening då får man förmoda, ”transportera fans till Sony Picture-tillställningar som de annars inte skulle kunna ta del av”.
En av fördelarna med just Ozo är att man i realtid kan se vad man filmar i ett Oculus Rift-headset. Andra konkurrerande VR-system i den här högre prisklassen kan leverera bättre bildkvalité än Ozo men saknar just den funktionen, skriver Engadget. I de konkurrerande systemen får man istället vänta på att kamerornas bilder ska sammanfogas innan man kan se det färdiga resultatet.
Nokias Ozo-videospelare kommer att paketeras tillsammans med Sonys Privilege Plus-app så att företaget kan ”leverera unikt innehåll direkt till fansen”.