-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 2): Mobiltillverkarnas framtidsutsikter
-
PLUS
Krönika: Konsumentverket får städa när 2g och 3g stänger ner
-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
Poddsändningar i fokus
Spotify undersöker ny prenumerationstjänst
Musiktjänsten Spotify verkar vilja satsa på exklusiva poddsändningar med ny prenumerationstjänst.
Streamingtjänsten Spotify har skickat ut en undersökning till en del användare där man bland annat undersöker intresset kring prenumerationer på podsändningar. Den nya tjänsten, som är tänkt att finnas parallellt med musiktjänsten och inte som en del av den, presenteras i undersökningen med fyra stycken abonnemang från tre dollar upp till åtta dollar per månad. Den billigaste är tänkt att erbjuda exklusiva intervjuer och poddavsnitt men fortfarande innehålla reklam, medan den dyraste skulle erbjuda originalinnehåll, tillgång till avsnitt före andra användare samt vara reklamfri.
Enligt Spotify själva handlar det bara om en undersökning, men med tanke på att tjänsten de senaste åren har satsat mycket på poddsändningar och bland annat tecknat exklusiva avtal med personer som Michelle Obama, Kim Kardashian West och Joe Rogan, kan undersökningen vara det första steget mot ett ännu mer poddsändningsinriktat Spotify som ligger bredvid musiktjänsten.
Spotifygrundaren Daniel Ek har flera gånger poängterat att Spotify idag är ett företag med ljud i fokus och inte bara musik.