-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Ommöblering på Nokia
Stephen Elop avgår som vd för Nokia

I samband med Microsofts köp av Nokia passade Steve Ballmer på att berätta vart Nokias nyckelpersoner tar vägen.
I ett brev till Microsofts anställda berättat Steve Ballmer, som själv är på väg att lämna sin post, hur köpet av Nokia kommer att påverka såväl det finska bolaget som Microsoft själva. Han listar några av de viktigaste personerna och vart de kommer att ta vägen inom den närmsta framtiden.
Stephen Elop är inte vd för Nokia längre, utan den posten har tagits över av styrelseordförande Risto Siilasmaa. Stephen Elop kommer istället att gå tillbaka till Microsoft, där han ska chefa över Microsofts utökade Devices-avdelning, tidigare de båda avdelningarna Devices och Studios.
Nuvarande hövding för den avdelningen, och även ansvarige för lanseringen av Xbox One, Julie Larson-Green får avsluta sitt jobb med lanseringen av Xbox One innan hon går in under den Elop-styrda regimen i Devices-avdelningen.
Jo Harlow och Timo Toikkanen kommer att fortsätta jobba med det de gör idag, men under Microsoft flagg och då som ansvariga för Smart Devices och Mobile Phones respektive.