-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
Förbättrad sensor
Svårare att lura Iphone 6 med falska fingrar
Nya tester visar att Touch ID har blivit säkrare, men det är fortfarande möjligt att lura fingeravtrycksläsaren.
Det dröjde inte länge efter lanseringen av Iphone 5S förrän händiga hackare visade att det va möjligt att lura Apples fingeravtrycksläsare med bilder av behöriga fingeravtryck. Metoden har varit känd sedan 2004, men kräver förbättrad utskriftskvalitet eftersom Apples sensor har hög upplösning.
Marc Rogers, som beskrev hur man kringgår Touch ID på Iphone 5S, har nu visat att det är möjligt även på Iphone 6. Sensorn har dock förbättrats ytterligare och enligt Rogers måste kopiorna vara riktigt bra för att fungera. Små brister som släpptes igenom av Iphone 5S leder nu till nekad åtkomst.
Även om sensorn alltså inte är perfekt ska man inte överdriva riskerna. För att lyckas måste en angripare först få tag på en riktigt bra bild av ditt fingeravtryck och sedan producera en kopia av hög kvalitet.