-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Svenskarna gillar uppstickaren
Sverige är det starkaste europeiska fästet för Oneplus

Den kinesiska uppstickaren Oneplus vinner allt mer mark med sina telefoner, som erbjuder tämligen god prestanda till ett förhållandevis lågt pris. Och enligt färska siffror från Counterpoint så är Sverige det starkaste fästet i Europa.
Oneplus har valt en aningen märklig så kallad ”spinn” på de färska Counterpoint-siffrorna, och pekar på att man har en tredjeplats i Sverige i prissegmentet mellan 400 och 600 dollar, det vill säga mellan motsvarande cirka 3 500 och 5 300 kronor. Det hela haltar lite, eftersom man i huvudsak faktiskt konkurrerar med telefoner i ett betydligt högre prissegment. Sverige är dessutom en utpräglad high end-marknad, och hur många telefoner i det lägre prissegment som man hänvisar till som säljs är oklart. Men det intressanta är att Sverige är det starkaste fästet för Oneplus i Europa.
Många faktorer
I andra europeiska länder som exempelvis Tyskland, Nederländerna och Storbritannien går man förvisso också bra i just det där lägre prissegmentet, om än inte riktigt så starkt som just här. Oneplus pekar själva på en rad samarbeten i Sverige, inte minst med Telia och Webhallen, som en av förklaringarna till framgångarna. Den nya telefonen Oneplus 6T förväntas offentliggöras den 17 oktober.