-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
Oxygen Os 5.1.9
Systemuppdatering ger Oneplus 6 bättre kamera
Oneplus har rullat ut en uppdatering till Oneplus 6 som framför allt innebär förbättringar av kamerans bildkvalitet.
Inte för att Oneplus 6 hade dålig kamera innan. Benchmarkföretaget DxOMark gav kameran 96 poäng, att jämföra med strax över 100 för Huawei P20 Pro, men DxOMark är inte på något sätt facit. När mobil.se testade kameran fann vi den inte riktigt i nivå med de bästa, men särskilt med avseende på telefonens prislapp ändå riktigt bra.
Oneplus själva verkar i alla fall ha sett utrymme för förbättringar, för med den senaste systemuppdateringen, som ger Oneplus systemversion Oxygen OS versionsnumret 5.1.9, innehåller främst förbättringar av kameran. Oneplus uppger ökad skärpa, bättre dynamiskt omfång, bättre kantdetektering för foto i portrait mode samt snabbare fokus och mer korrekt färgåtergivning som förbättringar.
Man har också valt att integrera Google Lens i kameraappen. Google Lens använder artificiell intelligens för att identifiera föremål på bilden och ge dig information om dem. Exempel kan vara fakta om kända byggnader, eller var du kan köpa en produkt på nätet.