-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
TF700T
Transformer Prime med högre upplösning

Den första Transformer Prime-versionen har nyligen börjat säljas och nu kommer Asus med en uppföljare där skärmen fått högre upplösning och det omdiskuterade bakstycket bytts ut.
Vid sidan av stämningen från en leksakstillverkare som inte gillade namnet hamnade Asus i blåsväder när användare upptäckte att gps-funktionen i den första Transformer Prime inte fungerade särskilt bra. Kanske har gps-problemen bidragit till att man redan nu lanserar en uppföljare. Asus uppger dock att den inte är en ersättare utan en mera påkostad modell i samma serie, även om baksidan har fått en ny utformning.
Transformer Prime TF700T har fått en högupplöst skärm, 1920x1200 pixlar närmare bestämt. På den punkten hade dock Asus inget att skämmas för då den första versionen hade skärmupplösning på 1200x800 pixlar. I båda fallen är skärmen 10,1 tum stor. Processorn är fortfarande en Tegra 3 från Nvidia på 1,3 gigahertz och fyra kärnor.
En anna förbättring är att den framåtriktade kameran har upplösningen 2 megapixel istället för 1,3. På baksidan är det fortfarande 8 megapixel som gäller.