-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
-
PLUS
Krönika: Lanseringarna som skapar en lucka i tiden
Duo
Två Androidklockor från Fossil
Klocktillverkaren Fossil storsatsar på wearables, med Android Wear i spetsen.
Fossil ska ha över 100 prylar inom kategorin wearables (uppkopplade armband, klockor och så vidare) innan året är slut. Riktigt varför är det ingen som vet, men många prylar är det. Samtidigt ska det sägas att det inte är hundra Fossil-prylar det handlar om, utan den magiska siffran ska komma från samtliga av företagets undermärken som Chaps, Diesel, Emporio Armani, Kate Spade, Michael Kors, Misfit och Skagen. Med det i åtanke är siffran 100 inte lika galen.
I täten för några av dessa finns nyligen utannonserade Fossil Q Wander och Fossil Q Marshal, båda armbandsur med Android Wear och med en prislapp på strax under 3 000 kronor (275 dollar för att vara petnoga).
Enheterna finns i storleksklasserna 44 respektive 46 millimeter och har en skärm som alltid är på. Ingen av klockorna ser hittills ut att begåvas med varken GPS eller pulsmätare, men det kan ändras innan de släpps senare i år. Förhoppningsvis får vi även närmare detaljer då också.