-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
-
PLUS
Krönika: Lanseringarna som skapar en lucka i tiden
-
PLUS
Nyheterna i Samsung One UI 8 på djupet
Philips släpper nya Hue-produkter
Två nya Hue-lampor och fler app-funktioner från Philips
Nu ska utomhus bli mysigare med två nya belysningsprodukter, plus nya effekter i appen.
Philips presenterar två stycken nya produkter för uthusbruk i form av Philips Hue Inara som är en vägglampa i vintagestil med filamentljuskälla samt pollaren Calla i rostfritt stål. Calla hanterar både vitt och färgat ljus och använder Philips LowVolt-teknik som ska göra den enkel att ansluta till en befintlig LowVolt-installation med den medföljande förlängningskabeln.
Både vägglampan Inara och pollaren Calla kommer att finnas till försäljning den 8 februari, Inara med en prislapp på 1099 kronor och Calla för 1529 kronor.
Under första kvartalet 2022 kommer Philips även att inkludera två stycken nya ljuseffekter i sin Hue-app – Candle och Fireplace som på olika sätt ska imitera eld i form av levande ljus eller en brasa. De nya effekterna kommer även att fungera med andra Hue-produkter som Philips Hue Play gradient lightstrip, gradient light tube, gradient Signe bords- eller golvlampa.