-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
Dags att blicka framåt
Uppgifter: Oneplus 9 lanseras i mars 2021
Oneplus planerar att lansera sitt nästa flaggskepp fyra veckor tidigare.
Eftersom Oneplus 8T lanserades nyligen är det hög tid att börja titta efter Oneplus 9, och vi kommer inte att behöva titta lika länge som förväntat. Företaget planerar nämligen att lansera Oneplus 9 fyra veckor tidigare, närmare bestämt i mars 2021.
Tidigare har Oneplus haft för vana att lansera sina telefoner i maj, i år presenterade man 8T-modellen i april och nästa år tidigareläggs lanseringen av Oneplus 9 ytterligare en månad, även om man inte har bestämt något officiellt datum i mars. En av anledningarna till tidigareläggningen sägs vara för att bättre kunna matcha de stora lanseringarna från bland andra Samsung, Xiaomi med flera.
Det spekuleras i att den kommande Oneplus 9 kommer att satsa på Snapdragon 875 med 5nm, snabbladdning med minst 65W samt trådlös laddning, vattentålighet på IP68 och uppgraderade kameror.