-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Dags att blicka framåt
Uppgifter: Oneplus 9 lanseras i mars 2021

Oneplus planerar att lansera sitt nästa flaggskepp fyra veckor tidigare.
Eftersom Oneplus 8T lanserades nyligen är det hög tid att börja titta efter Oneplus 9, och vi kommer inte att behöva titta lika länge som förväntat. Företaget planerar nämligen att lansera Oneplus 9 fyra veckor tidigare, närmare bestämt i mars 2021.
Tidigare har Oneplus haft för vana att lansera sina telefoner i maj, i år presenterade man 8T-modellen i april och nästa år tidigareläggs lanseringen av Oneplus 9 ytterligare en månad, även om man inte har bestämt något officiellt datum i mars. En av anledningarna till tidigareläggningen sägs vara för att bättre kunna matcha de stora lanseringarna från bland andra Samsung, Xiaomi med flera.
Det spekuleras i att den kommande Oneplus 9 kommer att satsa på Snapdragon 875 med 5nm, snabbladdning med minst 65W samt trådlös laddning, vattentålighet på IP68 och uppgraderade kameror.