-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Mindre bilder när du surfar
Webbläsare får stöd för helt nytt bildformat – laddar snabbare

Stöd för det nya bildformatet är på ingång.
Efter introduktionen av bildformatet webp är det snart dags för nästa bildformat att dyka upp på internet. Både Chrome och Firefox arbetar nämligen med stöd för bildformatet AVIF (AV1 Image File Format) i sina webbläsare.
Det nya bildformatet baserar sig rent tekniskt på videocodecen AV1 som lanserades 2015 av Alliance for Open Media där bland andra Apple, Google, IBM, Intel, Microsoft och Mozilla är medlemmar. AVIF ska kunna erbjuda bättre komprimering och därmed mindre nedladdningar än befintliga bildformat som jpeg, png och webp.
Chrome med flera
Det ska dessutom tilläggas att stödet för AVIF implementeras i webbläsarmotorn Chromium, vilket borde betyda att inte bara Chrome utan även webbläsare som Edge, Vivaldi, Opera och Brave kommer att få tillgång till bildformatet.
Chrome beräknas få tillgång till AVIF i och med Chrome 85 och Firefox i och med Firefox 80, bägge tänkta att släppas i augusti.
Windows fick inbyggt stöd för bildformatet våren 2019.