-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
-
PLUS
Krönika: Lanseringarna som skapar en lucka i tiden
-
PLUS
Nyheterna i Samsung One UI 8 på djupet
Earin
Will.i.am köper svensk headsettillverkare
Svenska headsettillverkaren Earin har blivit uppköpta av företaget i.am+.
Svenska Earin var tidigt ute med helt trådlösa öronsnäckor i ett laddetui. Dock saknade de mikrofon för telefonsamtal. Earin har arbetat under en längre tid med en uppföljare med fullständig headsetfunktion utan att ha något färdigt resultat att visa upp.
Nu har techföretaget i.am+, vars grundare är musikern Will.i.am från Black Eyed Peas, till Techcrunch meddelat att man köpt Earin. Produkterna ska leva vidare i det nya företaget, men man har inte bestämt om namnet Earin gör det. Köpesumman har inte offentliggjorts.
I.am+ har ett rätt skakigt förflutet, med bland annat headsetet Buttons och en smartklocka som beskrivits som en mardröm. På sistone har man efter en investeringsrunda köpt upp företag på ett till synes planlöst vis, bland annat Wink som tillverkar smarta hemassistenter. Om företaget faktiskt har en övergripande plan, och var Earin passar in i den planen, återstår att se.