-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
Krympande surfplattemarknad
Windowsplattor tar marknadsandelar
Plattor som är hybrider mellan Windowsdatorer och surfplattor tar marknadsandelar på en krympande marknad för surfplattor.
Strategy Analytics har sammanställt försäljningssiffror för surfplattor under tredje kvartalet 2016, och jämfört med samma kvartal året innan har försäljningen minskat med 10 procent. Man ser det inte så mycket som en tilbakagång i popularitet för surfplattor som en mognad, där de flesta som vill ha en platta nu redan har en och bara köper om de behöver en ny.
Att Apple ökar sin marknadsandel från 19,1 till 19,9 procent betyder således bara att man tappar försäljning långsammare än marknadssnittet. En kategori som däremot genuint ökar är hybrider mellan datorer och plattor med Windows som operativsystem. Enligt Strategy Analytics visar deras analys att folk vill ha en enhet som verkligen kan tjänstgöra som dator när det kniper, och är beredda att betala lite mer för det.
Flera av de stora tillverkarna av surfplattor för Android, som Huawei och Samsung har också börjat styra över till Windows som surfplattesystem.
Ytterligare en siffra värd att nämnas är marknadsandelen för Amazon. De uppvisade en rejäl ökning tack vare sin Fire Tablet som säljs för 50 dollar, drygt 500 kronor.
