-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
Dyker sannolikt upp lite senare under våren
Xiaomi bekräftar uppföljare till gamingtelefonen Black Shark
I april är det ett år sedan Xiaomi släppte sin gamingfokuserade smartphone Black Shark. Och nu har man bekräftat att en uppföljare är på gång.
Förra årets Black Shark-telefon hade rätt fina specifikationer. Under 6-tumsskärmen fanns bland annat ett Snapdragon 845-chipp, 8 GB arbetsminne och ett batteri på hela 4 000 mAh. Vad årets uppföljare kommer att erbjuda för specifikationer är ännu inte avslöjat, men det är nu åtminstone bekräftat att den kommer. Xiaomis produktchef skriver i ett inlägg på Weibo att han sett den nya versionen av telefonen och att han tycker att den är ”för snabb”. Det har tidigare förekommit en del läckor som gjort gällande att telefonen kommer att ha ett Snapdragon 855-chipp, 8 GB arbetsminne och en uppdaterad skärm.
Offentliggörs sannolikt i april
Med tanke på att den första Black Shark-telefonen lanserades i april 2018, så lutar det onekligen åt att vi får se uppföljaren någon gång under den senare delen av vårkanten eller försommaren. Och det är naturligtvis inte omöjligt att en lite vassare version därefter dyker upp till hösten. Specialversionen Black Shark Helo släpptes som kanske bekant i oktober förra året, och hade bland annat hela 10 GB arbetsminne.