-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Gratis blir bättre
Youtube Music växer med nya funktioner

Youtube Music introducerar ny funktionalitet, inklusive flexiblare lyssning för gratisanvändare.
Nu meddelar Youtube att även gratisanvändare av Youtube Music kommer att kunna strömma musik i bakgrunden, en funktion som tidigare var reserverad för betalande prenumeranter. Det innebär att du kommer att kunna stänga appen, minimera den på skärmen och låsa telefonen men fortfarande kunna lyssna på musiken utan att få reda på att det är förbehållet betalande användare. Det kommer dock fortfarande att förekomma annonsering i gratisversionen, vilket betalande användare slipper.
Det blir även möjligt att lyssna på personligt anpassade "radiokanaler" samt styra uppspelningarna med röstkommandon via Google Assistant driving mode.
De första som kommer att kunna ta del av den för gratisanvändare nya funktionen är användare i Kanada med början den 3 november. Det sägs ingenting om var eller när funktionaliteten kommer att dyka upp på andra marknader, bara att den kommer att bli tillgänglig även utanför Kanada.
Framöver kommer det även att introduceras en nyutvecklad widget för Android 12 med stöd för Material You-designen.