-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
-
PLUS
24 timmar med nya Samsung Galaxy
-
PLUS
Samsungs lansering av Galaxy Z Flip 7, Z Fold 7 och Galaxy Watch 8 på djupet
-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
Klocka, plattor, hybrider
Mycket nytt från Asus på computex

Asus har släppt en hel hög nya prylar under Computex-mässan och vi kikar lite närmare på vad de har att erbjuda.
Klockan i sig kommer i två storlekar och i färgerna grå, guld och silver. utöver det finns det plastarmband i blått, orange, rött och beige. Det finns även läderarmband i khaki, brunt, grå, blå och orange. Duger inte det finns även metallarmband i silver, grått eller guld att köpa till. Är du ännu petigare kommer det även att finnas ett armband med Swarowski-kristaller på, vilket ger dig totalt 78 olika kombinationer av klockan att välja mellan.

Plattan har nämligen utbytbara baksidor. Antingen kan du nöja dig med att byta färgade skal ála nittiotal, eller så kan du skaffa skal till plattan som faktiskt gör något extra. Dels finns det såklart skal som ger dig skydd runt hela plattan, men även ett extra batteriskal eller varför inte ett högtalarskal. Förvånande nog pratas det inte om ett tangentbordsskal, trots att Asus är något av världsmästare på hybridprylar.
Som platta i sig landar den i budgetsegmentet, med en åtta tum stor skärm med upplösningen 1280 x 800 pixel, ett Intel Atom X3 C3200-chipset, en eller två gigabyte arbetsminne beroende på modell och åtta eller 16 gigabyte lagringsutrymme.
